США-Росія: можливості для компромісу по суті за рахунок України зберігаються

 15-04-2017 17:12 


Розумію у всіх настрій уже по суті передсвятковий, але...

Щось мені здається, що занадто нас швидко ейфорія почала охоплювати щодо того як адміністрація Дональда Трампа почала виступати із усе більш проукраїнськими по суті заявами. Що ось уже якоїсь змови за нашими спинами не може бути. Одним словом усе прекрасно.

Однак ейфорія річ дуже небезпечна. Так великого розміну Сирії на Україну, навязаного зовні нейтрального статусу України чи іще чогось подібного по духу і масштабам уявити дуже важко.

Але дещо практичніше дуже і дуже легко. На сьогодні єдиною проблемою, яка не дозволяє США/ЄС і РФ домовитися є відсутність довіри щодо того як сторони виконуватимуть гіпотетичну угоду наступного характеру. Американці разом із європейськими союзниками і росіяни домовляються про те, що у обмін на відміну основних санкцій РФ виходить із Донбасу.

При цьому питання Криму, хоча і залишається невирішеним, однак не стає на заваді для де-факто нормалізації відносин між Заходом і РФ. Точно так само як окупація країн Балтії при невизнанні із боку Вашингтону не ставало на заваді для співпраці між США і СРСР, коли це відповідало інтересам обох країн.

Так само збереження за РФ Криму при де-факто згоді Заходу буде додатковим аргументом під час переговорів щодо виходу Кремля із Донбасу за відміну основних санкцій - щось на кшталт "Ось у вас буде Крим і це вам залізна гарантія, що Україна ніколи не буде в НАТО, тому вам нічого втрачати як із Донбасу вийдете. А продовження окупації Криму вами не стане на заваді нормальни відносинам - та як при СРСР країн Балтії".

При такому розкладі слова Тіллерсона 12 квітня 2017 року у Москві про те, що до повного виконання Мінських угод нормалізації відносин між США і РФ не буде уже не видаються такими вже і гарними для України. Про Крим не згадано було взагалі ні слова Державним секретарем США, хоча як раз півострів і буде грати одну із ключових ланок такої от гіпотетичної домовленості.

Можна сказати, що я таким чином допомагаю ворогу. Ха. Як раз перше подібні обриси побачив у статті одного відомого американського експерта( http://nationalinterest.org/…/the-ukraine-russia-conflict-w…).

Тому шлях до якоїсь більш практичної угоди між США/країнами ЄС і РФ не закритий і на сьогодні. Проблема навіть не в тому як розробити графік виведення російських сил із сходу при одночасному знятті основої частини санкцій. Була б довіра із боку обидвох сторін, то ці технічні питання можна вирішити.

Україні в таких умовах треба поменше жити в ейфорії і працювати над тим, щоб коли наступного разу Рекс Тіллесрон говорив про перешкоди для нормалізації відносин між США і РФ, то там не лише було виконання відповідним чином Мінських угод, але і повернення РФ окупованого Криму. Бо іншому випадку можливості для компромісу по суті за рахунок України зберігаються у на сьогодні. На жаль. Тому поменше ейфорії.


Микола Бєлєсков, політолог