О Проекте   Игры   Сам себе Политикантроп   Пикейные жилеты   Книги наших авторов     Регистрация | Вход


СВЯТИНЮ РЕСТАВУЄМО УСІМ СВІТОМ…

 23-09-2011 17:40 

Нині у стінах Святої Софії Київської підписано угоду між Національним заповідником «Софія Київська» та Посольством США, згідно з якою Заповідник отримує ґрант з Американського посольського фонду збереження культурної спадщини. Як повідомила Генеральний директор заповідника Н. Куковальська, «отримані кошти спрямовуються на реставрацію та збереження колекції автентичних мозаїк ХІІ ст. з Михайлівського Золотоверхого собору. Від часу руйнування храму радянською владою (1934 р.), ці мозаїки і фрески зберігаються у нас».

Торкаючись технічної сторони справи. Пані Куковальська пояснила: в Україні немає фахівців відповідного рівня, як нема, на жаль, і сучасних технологій. Тож з колективом вітчизняних реставраторів працюватиме провідний італійський експерт, з яким підписано договір на реставраційні роботи. «Цементна основа, на яку в 1934 р. було перенесено оригінальні мозаїки, нині становить загрозу їхньому стану. Цемент засолює та зволожує основу, перешкоджає паро-проникненню, тисне на автентичний мозаїчний шар, є головною причиною виникнення тріщин, що призводить до випадіння смальти. Такий стан пам'яток колекції потребує виконання рятувальних реставраційних заходів, які передбачають перенесення оригінального мозаїчного шару на легку основу, що надасть можливість зберегти унікальні артефакти в оригінальному вигляді, не завдаючи шкоди їхній історичній та мистецькій цінності», - розповідає Н. Куковальська.

Міністр культури України М. Кулиняк нагадав: «Колекція настінного живопису ХІІ ст.., яка зберігається у Національному заповіднику «Софія Київська», містить цінну колекцію монументальних мозаїк і фресок, знятих зі стін Михайлівського Золотоверхого собору ХІІ ст. перед його руйнуванням у 30-і роки ХХ ст. Науковці вважають це унікальною пам'яткою давньоруського монументального мистецтва ХІІ ст.».


А Посол США Дж. Теффт відзначив, що Американський посольський фонд зі збереження культурної спадщини було створено у 2001 році: «Мета Фонду - допомога різним країнам у справі збереження пам’яток культури. Програму Фонду спрямовано на збереження визначних історико-культурних об’єктів міжнародного й національного значення. Охорона світових культурних здобутків є невід’ємним складником американської дипломатії. За роки своєї діяльності Фонд виділив понад 29 мільйонів доларів на підтримку понад 650 проектів із 120 країн світу». За даними Посольства США в Україні, цього року в конкурсі Американського посольського фонду взяли участь понад 170 проектів-фіналістів із багатьох країн світу. Переможцями було обрано 50 проектів, серед яких і проект Національного заповідника «Софія Київська».

Взагалі, за словами Посла Теффта, України – один з лідерів серед країн, які перемагають на конкурсі Фонду. Так, за підтримки Американського посольського фонду в Україні реставровано предмети інтер’єру в ялтинському Домі-музеї А. Чехова та ікони з львівських музеїв; документовано пам’ятки Синагоги “Золота роза» та прилеглих будівель у Львові, до Києва повернено та реставровано раритети видань Т. Шевченка тощо.

НА фотографіях:
- Біблійна сцена «Євхаристія», мозаїка 12 ст.
- учасники церемонії надання грантуБогдана Костюк


рейтинг: 16
голосование окончено


<<Вернуться в раздел

Добавить комментарий
Ваше имя:  
Редакция категорически не согласна с мнениями журналистов, помещенными на сайте, и морально готова свалить ответственность на кого угодно.
Главный редактор Эммануил Отнюдь
 
 
Использование материалов разрешается только при условии ссылки
(для интернет-изданий - гиперссылки) на Politican.com.ua

© Politikan.com.ua 2008-2018 Разработка: