О Проекте   Игры   Сам себе Политикантроп   Пикейные жилеты   Книги наших авторов     Регистрация | Вход


Міркування щодо можливих сценарій розвитку подій з формування нового складу Громадської ради при Київській міській державній адміністрації

 18-05-2017 10:07 

Діяльність Громадської ради (ГР) при Київській міській державній адміністрації (КМДА) протягом 2015 – 2017 року підходить до свого завершення 17 липня 2017 року. Можна стисло зауважити головне – керівництво КМДА крім привітання з початком її діяльності контакту з ГР не знайшло. На підтвердження цього наведу лише один факт – міський голова Віталій Кличко не разу не прийшов на її засідання і так само не зустрівся з керівництвом ГР. Існуючий склад ГР відповідно зайняв опозиційну позицію і внаслідок протистояння конструктивної співпраці між її демократичним складом та владою не відбулося. Цьому є лише одне пояснення – політична боротьба вже перейшла вже на її рівень, адже на рівні громадських рад при райдержадміністраціях їх склад виявися підконтрольним і лояльним посадовцям цих РДА, а на рівні КМДА це зробити не вдалося.

Провладна група, основу якої склали представники Дарницького району, намагалися у 2015 році очолити керівництво чинної ГР, але їм це вдалося. Тоді вони вирішили подати судові позови до КМДА про визнання не чинним протоколу Установчих зборів з формування нового складу Громадської ради при КМДА від 5 червня 2015 р., визнання незаконним та скасування розпорядження КМДА № 696 від 17 липня 2015 р. «Про затвердження складу Громадської ради при виконавчому органі Київської міської ради (Київській міській державній адміністрації)» та визнання не чинним протоколу № 1 першого засідання ГР від 14 вересня 2015 р. Засідання на адміністративному та апеляційному судових рівнях відбувалися протягом жовтня 2015 року – липня 2016 року і першому заступнику голови ГР разом з командою юристів вдалося отримати судові рішення на користь Громадської ради.

І тоді невдоволена «дарницька» група пішла на шлях м’яко кажучи нечесної боротьби вже на рівні формування нового складу ГР при КМДА на термін 2017-2019 років. Департамент суспільних комунікацій КМДА почав в порушення чинного Положення про ГР при ній приймати документи від громадських об’єднань і ініціативна група була сформована під керівництвом представника так званої дарницької групи. Після цього ними була обрана дуже проста тактика – максимально залучати до складу учасників установчих зборів своїх громадських об’єднань і своєю чисельністю досягти більшість у порівнянні з небажаними громадськими структурами. Про це свідчить такий красномовний факт – раптовий прихід в останній день прийому документів (кім. 101 будівлі КМДА) 05 травня 2017 року представників понад 100 громадських структур – прибічників цієї групи. І ось який ми маємо результат останнього дня прийому документів – 531 учасник. При цьому ще на місці прийому цих документів залишалися представники 13 громадських об’єднань, у яких не прийняли документи і вони спробують залучитися до складу учасників цих установчих зборів. Так що потенційно зазначена кількість на дату виборів може досягнути вже 543 учасників. Такого ще не було ніколи в столичної історії обрання учасників установчих зборів з формування нового складу ГР при міській виконавчій владі і це мабуть рекорд взагалі в Україні в цілому.

Крім того, звертає увагу те, що установчі збори відбуваються раніше терміну завершення існуючої ГР при КМДА – 6 червня поточного року. Враховуючи таку конфронтацію, установчі збори будуть непростими і можуть пройти на високому емоційному та політичному рівнях. Чесно кажучи, такий градус боротьби мене дещо дивує, адже ГР створюється виключно як консультативно-дорадчий орган при КМДА і не має навіть владних ознак. Її спрямованість – здійснювати контроль за діяльністю відповідних департаментів міської виконавчої влади з одного боку і конструктивно співпрацювати з ними для ефективного представлення інтересів киян у взаємовідносинах з міським посадовцями та службовцями. Така зарядженість так званої дарницької групи турбує і, як на мене, свідчить не просто про бажання перемогти за будь-яких обставин на установчих зборах, а про щось інше.
Тепер спробую поміркувати щодо того, якою може бути новий склад ГР при КМДА.

За перший сценарій візьму варіант перемоги зазначеної «дарницької» групи, що дозволить їй обрати потрібне їм керівництво громадською радою та її Комітетів. Така ГР зразу піде на контакт з владою і буде прийнята нею з обіймами. Вона буде і «конструктивною» за принципом «одобрямс» і конфлікти будуть виключені взагалі, тобто буде слухняною в усьому чинній міській владі. За таку лояльність представникам «дарницької» групи – переможцю можуть бути передані певні повноваження структурам ГР під їх керівництвом, надані можливо певні владні посади, враховуватимуться в першу чергу інтереси їх громадських структур і надаватися певні преференції. Відбудеться по суті злиття так званої громадськості і влади майже у єдине ціле і це дозволить владі у своїй діяльності постійно посилатися на «конструктивну» ГР.

В підсумку за першим сценарієм матимемо провладний склад майбутньої ГР і це може бути стратегічним напрямком боротьби «дарницької» групи за місця під сонцем.

Візьмемо другий альтернативний першому сценарій – перемагають демократично налаштовані громадські структури, які відповідним чином формують новий склад майбутньої ГР. Не виключаю того, що її обраний склад може не сподобатися знову керівництву чинної КМДА і тоді повториться ситуація ігнорування. Міський голова продовжить політику не звертання уваги на її існування і знову ГР буде існувати сама по собі, не маючи реальної можливості ні контролювати КМДА, ні реалізовувати свої можливі пропозиції з представлення інтересів киян перед владою. Тоді поступово відбуватиметься розчарування обраних громадських об’єднань у майбутній ГР і їх частина може самостійно залишити або буде виключена внаслідок неявки представників цих об’єднань на її засідання та засідання відповідних Комітетів.

За другим сценарієм знову матимемо обрану демократичну ГР, яка може бути проігнорована чинною міською владою і не матиме повноцінної можливості для своєї діяльності. Такий розвиток подій буде зовсім не бажаній цій провладній структурі і тоді вона знову спробує вплинути на владу з метою повного ігнорування нею нового складу ГР.

Третій сценарій може бути гібридним, якщо так можна сказати, оскільки за конкретних ситуацій він може бути дещо подібний одному з зазначених вище 2-х сценаріїв з певними відмінностями. За результатами установчих зборів обирається демократична більшість ГР і влада може начебто погодитися з отриманим результатом обрання її нового складу. Але потім події можуть розгортатися за щонайменш такими 2 розкладами.

Частина з організацій громадянського суспільства (ОГС) зразу спробує взяти бика за рога і спробує піти на співпрацю з владою за будь-яких обставин для реалізації своїх інтересів. Для них це обрання буде суто прагматичним кроком у їх подальшій діяльності. Влада може сама спробувати іншій частині ОГС запропонувати свою підтримку в реалізації їх планів. І якщо чисельність таких ОГС дозволить створити бажану більшість, тоді КМДА розпочне масштабне співробітництво з нею і ми матимемо певне віддзеркалення першого сценарію. Тоді майбутня ГР у разі досягнення потрібного результату міською виконавчою владою може бути набагато слухнянішою і зорієнтована на її інтереси. Якщо владі цього досягти не вдасться, може мати місце часткова співпраця КМДА з окремими членами ГР і фактичне повне ігнорування нею керівництва ГР, тобто діятиме другий сценарій.

Третій сценарій у разі успішності дій влади в досягненні її цілей буде повністю відповідати інтересам «дарницької» групи. Якщо цього не відбудеться, вона діятиме скоріш за все як опозиція до демократичної більшості ГР.

Установчі збори з формування нового складу ГР при КМДА 6 червня 2017 року нададуть відповідь щодо визначення її спрямованості – провладної або демократичної, від чого залежатиме її подальша діяльність. Безпосередня участь у цих зборах дозолить побачити хід їх проведення і оцінити життєвість наведених вище сценаріїв. Дуже хотілося б взагалі уникнути цієї ситуації в цілому і обрати таку ГР, яка буде визнана владою і плідно працюватиме з нею в досягненні узгоджених громадсько-владних інтересів. Адже така співпраця в підсумку позитивно вплине на подальший розвиток міської демократії і слугуватиме киянам як носіям самоврядування та влади. Будемо сподіватися на краще, а установчі збори покажуть здатність громадськості вирішити питання обрання дієвої ГР.


Олександр Чунаєв, заступник голови Комітету ГР при КМДА чинного скликання (2015 – 2017 роки)
рейтинг: 47
голосование окончено


<<Вернуться в раздел

Добавить комментарий
Ваше имя:  
Редакция категорически не согласна с мнениями журналистов, помещенными на сайте, и морально готова свалить ответственность на кого угодно.
Главный редактор Эммануил Отнюдь
 
 
Использование материалов разрешается только при условии ссылки
(для интернет-изданий - гиперссылки) на Politican.com.ua

© Politikan.com.ua 2008-2018 Разработка: