О Проекте   Игры   Сам себе Политикантроп   Пикейные жилеты   Книги наших авторов     Регистрация | Вход


Газова війна Росії: чи тим займається Путін?

 13-01-2009 18:23 

Газова війна 2009 року Росії з Україною повертає до порядку денного питання про диверсифікацію енергетичних поставок в Європу. І всі погляди звертаються до Каспійського моря і його запасів вуглеводнів. Країни, котрі межують з виробниками газу – Азербайджаном, Туркменістаном, Узбекистаном і Казахстаном – готові розглянути питання транзиту через свої території постачання альтернативного російському газу необхідного Європі, котра сумарно споживає нині майже 600 мільярдів м3 на рік.

Очевидно, що газова війна підриває довіру європейців до Росії. Тому можливість для будівництва нових газопроводів, таких, як «Набукко» чи Транскаспійського для перекачування газу з Центральної Азії в Європу, зростає. Крім того, амбіції Ашхабада і Ташкента, які прагнуть вирватися із лещат «Газпрому», можуть цілком стати досяжними. Ситуація, що склалася, поки надзвичайно вигідна для центрально-азійських експортерів газу, адже Росія з ними вже уклала контракти на 2009 рік за надзвичайно високими цінами.

І хоча нині Росія грається у відключення газу Європі, проте цей політичний блеф команда Володимира Путіна не здатна затягнути до безкінечності. Адже поставки газу, на відміну від нафти, неможливо так просто собі зупинити на невизначений термін. Бо його треба качати в труби трубопроводів або закачувати в газосховища. Таким чином, за майже два тижня припинення транспортування газу до Європи через зарозумілість і гіперболізовані амбіції «російського національного лідера» Володимира Путіна, його накопичилось в російської сторони з великим надлишком і «Газпрому» необхідно його кудись подіти.

Намагаючись згвинтити ціни для України і Європи до небес, «Газпром», котрий погодився, що туркменський газ буде поставлятися до Росії за ціною, яка буде не меншою, аніж 300 доларів за тисячу кубометрів (фіктивно чи не фіктивно погодився, і не виключено, що рано чи пізно ця інформація таки випливе на поверхню), змушений буде утримувати цю аж занадто завищену ціну увесь 2009 рік. Путін може прорахуватися в цьому питанні, оскільки середньоєвропейська ціна на газ, котра прив'язана до ціни на нафту, ймовірно, буде падати, і не виключено, що «Газпром» перехитрить сам себе і змушений буде купувати туркменський або узбецький газ собі в збиток.

Водночас, перспектива Транскаспійського газопроводу і приєднання його до системи «Набукко» стає набагато реальнішою і туркменське керівництво постарається використовувати цю вигідну обставину повною мірою. Тим паче, що в Європі вже давно готові покарати Москву за її прагнення перетворити постачання енергоресурсів на інструмент політичного шантажу і неприкритого тиску на своїх сусідів. Амбіції Ашхабада і Ташкента, котрі прагнуть вийти з-під залежності від монополії російського покупця газу, можуть бути в цій справі корисні для стратегічних енергетичних планів європейців.

Адже на сьогодні у Європейського Союзу фактично відсутні інструменти тиску на Туркменістан і Узбекистан. А про який-небудь серйозний вплив Євросоюзу на ситуацію можна було б говорити, якби Туркменія і Узбекистан мали можливість поставляти газ по альтернативних маршрутах. А за ситуації, коли газ, призначений для європейського споживача, йде через систему «Середня Азія — Центр», ні про який серйозний вплив говорити не доводитися. Це питання може вирішуватися лише шляхом прямих переговорів з лідерами цих азіатських країн, але їх ефективність заздалегідь нескладно передбачити. Другий варіант — це інвестиції в добувний сектор Узбекистану і Туркменістану, лобіювання і реалізація альтернативних газотранспортних проектів.

Що ж стосується суперництва між Ашхабадом і Ташкентом у питанні експорту газу і можливого маневру Європи з врахуванням цієї конкуренції, то поки що про це рано говорити. Крайня нерозвиненість регіону з точки зору інфраструктури, проблеми з оцінкою реальних запасів вуглеводнів, обмежений доступ іноземних інвестицій до Узбекистану не дозволяє йому серйозно самостійно конкурувати на ринку. Втім, в Туркменістану існують ті ж самі проблеми. Крім того, в Узбекистані, на відміну від Туркменістану та інших азіатських країн, украй високий рівень внутрішнього вжитку. А нарощувати експортний потенціал можна лише на порядок збільшивши видобуток, що неможливо зробити власними силами.

На сьогодні Туркменістан є найбільший експортер природного газу в Центральній Азії і він планує у 2009 році довести свій експорт до 51,9 мільярдів кубометрів з 47,7 мільярда в 2008 році. Проте скорочення експорту в 2008 році пов'язано з тим, що знизився попит з боку закордонних споживачів. Так, на початку минулого року Ашхабад призупинив з технічних проблем постачання газу сусідньому Ірану, які поновились в кінці квітня після домовленостей про ціни.

Як очікується, у 2009 році загальний видобуток природного газу в Туркменістані складе 75,8 мільярда кубометрів у порівнянні з 70,4 мільярдами кубометрів у 2008 році. Видобуток нафти в 2009 році намічено на рівні 10,8 мільйона тонн у порівнянні з 10,2 мільйона в минулому році. Отож якби не спровокована Росією затяжна газова війна, то у 2009 році Україні цілком би вистачило і туркменського газу.

Безперечно, що газовою війною з Україною Росія намагається відновити свою енергетичну гегемонію в регіоні і змусити Україну відмовитися від вступу в НАТО та зближення з Європейським Союзом. З іншого боку, за нинішньої ситуації економічної кризи в Росії і світі «Газпрому» явно не вдасться втримати свою цінову монополію і він змушений буде піти на значні або, навіть, дуже значні фінансові поступки щодо своїх енергетичних постійних клієнтів.

Проте, не можна сказати, що на цьому вичерпуються усі російські проблеми.

Адже трубопроводи, котрі сполучають Китай з Казахстаном і Туркменістаном, будівництво яких повинне завершитися цього року, можуть відтягнути на себе потоки енергоносіїв, які зараз транспортуються по північних маршрутах. На західних рубежах наступає НАТО і Європейський Союз, які заграють з сусідами Росії і планують подальше розширення на Схід. Модернізація збройних сил в азіатському регіоні вимушує Росію планувати оборону на двох фронтах. Крім того, після того, як ЄС і США відокремили Косово від Сербії, це звело нанівець усі надзусилля Кремля по збереженню краю в її складі. А щоб забезпечити собі стійкі позиції на довгострокову перспективу перед лицем Китаю, що посилюється, і постійного розширення ЄС і НАТО, Росії необхідно проводити активні дії вже в 2009 році.

Однак, енергетичний шантаж Росією Європи – це не тільки зміцнення контролю центру, але й і намагання посилення найефективнішого зовнішньополітичного важеля Москви. Проте цілком може статися, що апогей впливу Росії на Європу за рахунок енергетичної політики, який припав на 2007-2008 роки, уже позаду. Адже в нинішньому році повинен принести свої плоди ряд західноєвропейських проектів, пов'язаних з імпортом природного газу. Це скоротить залежність країн регіону від російських постачань і дозволить їм у меншій мірі враховувати інтереси Москви.

Крім того, перед Росією стоїть ще одна проблема, хоча сьогодні Кремль не бажає навіть визнавати її існування. Китай перехоплює у нього з-під носа Центральну Азію, створюючи інфраструктуру, покликану зробити інтеграцію з Пекіном набагато більш привабливою в очах країн регіону, ніж підтримка зв'язків з Росією. Ключове значення в цьому сенсі має Казахстан, єдина з центральноазіатських держав, котра має спільний кордон з Росією. І якщо Астана перейде у сферу впливу Пекіна, інші країни Центральної Азії не тільки визнають економічно доцільним наслідувати її приклад, але і отримають в особі Казахстану зручний буфер, який відокремлюватиме їх від розгніваної Росії.

Російські дипломати давно вже мріють про багатополярний світ, у якому Китай і Росія об'єднають зусилля, щоб приборкати вплив США. На справді ж Москва і Пекін не просто охоплені взаємним недовір'ям, кожна зі сторін без коливань зрадить іншу заради зближення з Вашингтоном. І той факт, що цього року Росія через спровокований нею енергетичний конфлікт з Європою, очевидно встане на шлях серйозної конфронтації із Заходом, дозволяє припустити, що Китай постарається виставити себе кращим другом США, і поки Кремль вестиме жорстку гру за збереження свого впливу в Центральній Азії, Пекін зможе обіпертися на економічну і політичну підтримку Вашингтона.

Можна сказати, що намагаючись підім’яти під себе Україну режим керований Володимиром Путіним, жодною мірою не думає про майбутнє Сибіру і Далекого Сходу. Росіянам у майбутньому майже неможливо буде захистити ці російські регіони від китайської експансії. Але наполеонівські бажання Путіна підпорядкувати Україну можуть з часом призвести до зворотного результату. Адже розпад чи дефрагментація Росії можуть стати неминучими якщо і далі російська держава з таким завзяттям і відданістю витрачатиме над зусилля для реалізації примарних путінських особистих амбіцій…


Віктор Каспрук


рейтинг: 156
голосование окончено


<<Вернуться в раздел

Комментарии
VIP Гумберг 2009-01-17 19:41:49
  У русских две беды: премьер на букву П и президент на букву М
  0   |   0  
Зарегистрированный mish 2009-01-20 18:01:19
  Хитрый маркетинговый ход Владимира Владимировича вызвал недоумение в странах Европы. Вот уж не ожидали, что ради монополии в поставке газа Россия готова на многое.
  0   |   0  
Добавить комментарий
Ваше имя:  
Редакция категорически не согласна с мнениями журналистов, помещенными на сайте, и морально готова свалить ответственность на кого угодно.
Главный редактор Эммануил Отнюдь
 
 
Использование материалов разрешается только при условии ссылки
(для интернет-изданий - гиперссылки) на Politican.com.ua

© Politikan.com.ua 2008-2020 Разработка: