О Проекте   Игры   Сам себе Политикантроп   Пикейные жилеты   Книги наших авторов     Регистрация | Вход


Чи матиме “бібікратія” своє часове обмеження?

 03-06-2020 14:00 

Зіткнення між Нетаньягу і кримінально-правовою системою Ізраїлю

Суд над прем’єр-міністром Ізраїлю Біньяміном Нетаньягу в котрий раз показує, наскільки поляризоване ізраїльське суспільство. Очікується, що цей суд може тривати рік або й більше, і все залежатиме від того, як швидко свідки будуть давати свої покази. Прем’єру інкримінуються злочини особистого характеру – хабарі, шахрайство і зловживання суспільною довірою. Нетаньягу ж вважає, що за цим всім явно проглядається політична складова. Яка, на його думку, полягає в тому, що поліція, прокуратура і юридичний радник уряду “зшили” йому справи, за сприяння ЗМІ, з метою дискредитації правого табору і відлучення його від влади.

Ізраїльському прем’єр-міністру загрожує до 10 років в’язниці, якщо його засудять за хабарництво – найсерйозніше із звинувачень, які йому висувають. Нетаньягу стикається з обвинуваченням в корупції, включаючи нібито отримання подарунків, таких як шампанське, сигари та прикраси.

Наразі ця справа є безпрецедентним зіткненням між першою особою в ізраїльському політичному істеблішменті й кримінально-правовою системою Ізраїлю. Вона загрожує ще більшим політичним розколом в ізраїльському суспільстві, яке й так дуже потерпає від того, що протягом року було проведено треті вибори до Кнесету.

Партнер Біньяміна Нетаньягу по коаліційному уряду, колишній політичний конкурент і лідер лівоцентристського альянсу “Кахоль Лаван” Бені Ганц, який раніше обіцяв ніколи не входити в уряд, доки прем’єра судитимуть за корупцію, заявив, Нетаньягу невинний, поки його не визнають винним, і що він повністю вірить в судову систему Ізраїлю.

Не дивлячись на те, що Біньямін Нетаньягу блефує, стверджуючи, що “нічого не буде, тому що нічого не було і немає”, він чудово розуміє, що шанси на виправдувальний вирок за всіма трьома справами є невеликими. Раніше експерти вважали, що прем’єр мав би піти на досудову угоду, котра могла б полягати в тому, якщо він покине політику, то заведені проти нього справи можуть бути припиненні. І хоча не відомо, чи підтримали б подібну пропозицію в прокуратурі і суді, але команда Нетаньягу на таке компромісне рішення взагалі ніяк не відреагувала.

Можливо, що пізніше прем’єр про цей втрачений для себе гіпотетичний шанс дуже шкодуватиме, але вирішивши вести війну проти правових інститутів Ізраїлю, він дуже ризикує у підсумку втратити все. Хоча що можна чекати від лідера, який особисті інтереси ставить набагато вище, ніж інтереси своєї держави, якій він присягав служити та захищати.

І хоча кримінальний процес, який відкрився в Єрусалимі, офіційно відомий як “Держава Ізраїль проти Біньяміна Нетаньягу”, але, мабуть, більш точно його можна було визначити, як “Біньямін Нетаньягу проти Держави Ізраїль”. Адже прем’єр є політичним гросмейстером найвищого рівня, і навіть починаючи програвати судовим інстанціям, він завжди знайде для себе вихід з політичного глухого кута.

Так і цього разу, будучи приреченим на неминучу поразку, Нетаньягу докладатиме всіх можливих зусиль, щоб отримати перемогу на громадському полі. Прем’єр-міністр може використати свій шанс зробити волевиявлення народу аргументом захисту у судовому процесі. Для цього необхідно буде провести чергові дострокові вибори до Кнесету не пізніше, ніж через півтора роки.

А після перемоги на виборах, апелюючи до свого електорату, Нетаньягу буде знову і знову повторювати, – “Я отримав безпрецедентну підтримку ізраїльтян. Суд намагається опротестувати вердикт виборців. Вони засудять мене – значить засудять вас”. Намагаючись перевести судовий процес в процес політичний, прем’єр таким чином делегує частину повноважень виборцям, а там за популярністю йому немає рівних.

Нетаньягу, “граючись з законом”, пропонує суспільству погодитись на “бібікратію” замість демократії. За якої перманентна політична криза може тривати ще довгі роки, а вправно використовуючи стратегію поділу ізраїльського політикуму, він зможе весь час виводити себе з-під удару своїх опонентів, застосовуючи набутий за 11 років перебування у владі досвід політичної еквілібристики. Відчуваючи себе таким чином у ролі “правителя–самодержця”, який отримав назавжди неконтрольовану ніким владу.

І хоча, безперечно, Ізраїль і надалі продовжує залишатися єдиною демократичною державою на Близькому Сході, але пролонгація демократичним шляхом продовження безкінечного правління Нетаньягу починає ставити під сумнів ефективність виборчої системи в Ізраїлі. Коли, раз за разом, одна й та ж сама персона беззмінно опиняється на вершині політичного Олімпу. Що навіть у прихильників Ізраїлю викликає занепокоєння з приводу того, куди ж рухається країна. Політика якої запрограмована “вічним прем’єром” і його командою на вибори з одним реальним кандидатом, бо всі інші покликані фактично виступати у ролі “політичних статистів”.

Ізраїль ніяк не може позбутися Бібі, і дисфункціональний ізраїльський політичний безлад цілком може спровокувати й безлад економічний, якщо “нетаньягіада” не матиме своє часове обмеження. Управлінський безлад не є результатом надмірної демократії, а, скоріше всього, використанням демократії для досягнення недемократичних цілей. Якщо під час трьох останніх виборів в Ізраїлі так і не досягнуто національного консенсусу, то варто задуматися над тим, чи може отримувати мандат довіри той, хто постійно використовує народну довіру для реалізації своєї особистої політичної мети.

Поміж тим, звинувачення проти Нетаньягу, які зводяться до конфлікту інтересів, можуть стати куди менш небезпечними у порівняні з потенційно загрозливими конфліктами, які здатні виникнути, коли прем’єр-міністр керує нацією і одночасно бореться за свою свободу. Якщо почнеться чергова палестинська інтифада або війна з якоюсь сусідньою з Ізраїлем країною, то деконсолідоване процесом над прем’єром суспільство може виявитися не достатньо готовим до подібних викликів.

Тому політичні опоненти прем’єра продовжують вважати, що його присутність у великій політиці тільки збільшує кількість випробувань, котрі випадуть на долю їхньої держави.

Тим часом, дуже важливим питанням є, як вплине суд над Нетаньягу на внутрішню ситуацію в Ізраїлі? Зараз Бені Ганц отримав нове звання “заступника прем’єр-міністра”, право вето на більшість основних рішень, контроль над половиною урядових міністерств та угоду, за якою вони з Нетаньягу обійматимуть посаду прем’єра по черзі. Для Ганца перехід на посаду прем’єр-міністра запланований на 17 листопада 2021 року.

Та право вето, яке Ганц і Нетаньягу отримали один щодо одного, може зробити цю домовленість неефективною. А твердження Бені Ганца, що цей коаліційний уряд працюватиме, виявиться нереалістичним. Уряд чисельно розрісся, збільшилася кількість міністрів і були організовані нові міністерства. Проте дія угоди Ганца з Нетаньягу можлива доти, поки останній перебуватиме на посаді прем’єр-міністра.

Якщо ж, наприклад, прем’єр в ході судового процесу буде виправданий, то він може скасувати угоду про розподіл влади з Ганцом, і взагалі відмовитись від ротації посади прем’єр-міністра. Той, хто думає, що Бібі буде готовий передати владу після закінчення півторарічного терміну свого прем’єрства, виглядає політично наївним. Адже в його плани зовсім не входить ділитися своєю владою з кимось іншим.

Релігія і традиції єврейського народу стали тим цементом, який об’єднав його в часи неймовірних історичних негараздів. Але політичні реалії Ізраїлю є такими, що Нетаньягу, безперечно, виданий політик в минулому, котрий дуже багато зробив свого часу для своєї країни, перетворився на “політичне гальмо”, яке починає блокувати її майбутнє.

Біньямін Нетаньягу був лідером цілого покоління, але він не може перебувати на посаді прем’єр-міністра довічно.

І своїм затятим прагненням залишатися раз за разом на посаді прем’єра, він гасить не лише позитивну пам’ять про свою колишню видатну роль в ізраїльській політиці, а й перекриває можливість своїй партії “Лікуд “ позбутися негативного шлейфу від реалізації Нетаньягу всіх його політичних забаганок.

Блог Віктора Каспрука: https://viktorkaspruk.wordpress.com/


Віктор Каспрук


рейтинг: 29
голосование окончено


<<Вернуться в раздел

Комментарии
Гость cnlffpsog 2020-06-22 23:55:10
  spironolactone for acne
spironolactone side effects
https://aldactonefast.com - aldactone
fexofenadine
side effects for fexofenadine
https://allegrax.com - side effects of allegra
duloxetine hcl
duloxetine hcl dr
https://fastcymbalta.com - duloxetine hcl dr
  0   |   0  
Добавить комментарий
Ваше имя:  
Редакция категорически не согласна с мнениями журналистов, помещенными на сайте, и морально готова свалить ответственность на кого угодно.
Главный редактор Эммануил Отнюдь
 
 
Использование материалов разрешается только при условии ссылки
(для интернет-изданий - гиперссылки) на Politican.com.ua

© Politikan.com.ua 2008-2020 Разработка: