О Проекте   Игры   Сам себе Политикантроп   Пикейные жилеты   Книги наших авторов     Регистрация | Вход


Боротьба з фейками чи розправа з інакодумством?

 26-05-2020 00:33 

Ще з березня ц.р., невдовзі після початку в Україні карантину через COVID-19, почала з’являтися інформація про штрафування судами користувачів цих самих мереж, найчастіше Facebook, за статтею ст.173-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП): поширювання неправдивих чуток, що можуть викликати паніку серед населення або порушення громадського порядку.

Спочатку це були поодинокі повідомлення, потім десятки й сотні. Штраф за правопорушення, на перший погляд, наче й невеликий – 170 гривень - плюс 420 гривень судового збору, разом усього якісь $22. Але ця сума – четверта частина середньостатистичної української пенсії!

За даними офіційного сайту Служби безпеки України (СБУ) за період дії карантинних заходів (з середини березня по 18 травня) її кіберфахівці вже заблокували понад 2,5 тисячі Інтернет-спільнот із мільйоною аудиторією, викрили 370 Інтернет-агітаторів, які поширювали різноманітні фейки про епідемію COVID-19. Встановлено, що 17 із виявлених агітаторів діяли за завданням Росії. Інформацію стосовно виявлених 353 агітаторів СБУ спрямувала до Національної поліції. 145 з них уже притягнуто до адміністративної відповідальності за поширення неправдивих чуток, які можуть викликати паніку або порушення громадського порядку, у межах статті 173-1 КУпАП.

І можна було б тільки порадіти за українську спецслужбу, що протидіє пропаганді з Російської Федерації, яка анексувала Крим і сьомий рік веде на Донбасі й справжню криваву, й гібридну війну, якби часто не прямо протилежний результат: штрафують і відбивають бажання займати активну громадянську позицію (в т.ч. й у соцмережах, де сучасна людина помітно реалізується) нормальних, законослухняних громадян. За принципом «бий своїх, щоб чужі боялися»?

Звісно, є випадки покарань, які не викликають заперечень. Наприклад, жінку з волинського села суд оштрафував за поширення чуток про те, що її односелець повертається із заробітків із Західної Європи з хворобою COVID-19 і заразить усе село. Дуже схожа на фейкову й інформація про те, що нібито на території України розташовані американські бактеріологічні лабораторії…
Утім, аналізуючи діяльність правоохоронних органів, що є зоною відповідальності президента України Володимира Зеленського (мова не тільки про застосування ст.173-1 КУпАП), на жаль, приходиш до висновку, що руками силовиків здійснюється «зачистка» проукраїнської патріотичної частини суспільства.

І саме ця, притомно мисляча спільнота, реагуючи на масові штрафи за нібито нагнітання паніки, вкотре забила на сполох: це що, 37-й рік повернувся? допоки триватимуть репресії проти тих, хто критикує чи думає інакше, ніж влада? будували-будували й нарешті «побудували» поліцейську державу? Україна вже «переплюнула» й Росію, де кидають у тюрму за дописи у соцмережах?

Посудіть самі. Білоцерківський міськрайонний суд Київської області 6 травня оштрафував громадського активіста Артема Нерубайського на 170 гривень за пост у Facebook про те, що в лікарні міста Узина не вистачає засобів індивідуального захисту лікарів (це правда), назвав тих волонтерів, хто вже надав медичному закладу спонсорську допомогу у вигляді засобів захисту, дезінфікуючих засобів та дороговартісного медичного обладнання та просив благодійників долучитись до допомоги медпрацівникам місцевої лікарні. Де тут крамола? Але суддя проігнорувала пояснення «правопорушника», й навіть ошелешила активіста: «Хто ти такий, щоб щось писати?!» Але Артем не погодився з вердиктом суду й вирішив захищати свою гідність, подавши апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції.

У своєму черговому дописі в соцмережі Артем, зокрема, пише: «До мене щодня телефонують і пишуть люди зі словами підтримки і не тільки. Розказують про страшні реалії життя. Наприклад, за написання коментарів, "як незручно користуватись поліетиленовими рукавичками з паперами", пригрозили звільненням з роботи працівнику і його начальнику! За «лайк» під моїм постом людина отримала дзвінок: "Ти що, геть дурне, ти кого підтримуєш і на кого "бочку котиш"? Абсурд! Але зрозумійте, люди добрі, це «квіточки»! Якщо з цим змиримося, то завтра забиратимуть за розмови на кухні й за анекдот про «вождя». Таке вже було в історії…»

Про один з таких випадків розповів з трибуни Верховної Ради України і народний депутат від фракції «Європейська солідарність» Олексій Гончаренко. Юрій Капільчук, котрий проживає на Одещині, де знаходиться виборчий округ Гончаренка, розмістив на своїй сторінці у Facebook такий собі жарт: «Зеленський на продажі масок за кордон заробив мільйони доларів. Весна прийшла – пора саджати зелень!» І додав купу смайликів. Відомство міністра внутрішніх справ Арсена Авакова з подачі СБУ миттєво завело адмінсправу на Капільчука. «Виходить, що жартувати в Україні, - резюмував опозиційний політик, звертаючись до колег, - може тільки «95-й квартал» (компанія, де раніше працював нинішній президент України Володимир Зеленський – Авт.) Коли це починають робити інші – їх починає переслідувати поліція. «95-й квартал» переїхав у своїй більшості в урядовий квартал, але конкуренції вочевидь не допускає. І де ж були наші доблесні кіберспеціалісти СБУ, коли хтось викрав і тепер торгує персональними даними мільйонів українців з презентованого Зеленським кілька місяців тому мобільного додатку «Дія», - риторично запитував Олексій Гончаренко.

Чималий резонанс у сіспільстві викликав сюжет по одному з найрентинговіших телеканалів України «1+1» про те, що лікарку Миргородської ЦРЛ на Полтавщині Аліну Шаніну намагаються притягти до адміністративної відповідальності, бо вона 1 квітня ц.р. на свою сторінку у Facebook перепостила відео відомого київського блогера Антона Гури, котрий під час карантину, спричиненого коронавірусом, побував на Миргородщині й розповів, що, зокрема, районна лікарня, м’яко кажучи, не зовсім готова до спалаху пандемії. Жінці теж «шиють» ст.173-1 КУпАП.

У протоколі, складеному 21 квітня дільничним миргородської поліції Юрієм Олексенком, вказано: «А.Шаніна розмістила відео з неправдивою та неперевіреною інформацією сумнівного змісту, що може викликати панічні настрої серед інших користувачів соцмережі».

Однак, як зазначає екс-уповноважена Верховної Ради України з прав людини, а нині адвокатка Валерія Лутковська, в протоколі не вказано, до чого конкретно апелюють, адже у відео багато різної інформації з різних джерел. Та й саме відео Антона Гури, яке має понад 4,5 тисяч репостів, досі є у відкритому доступі, й щодо нього немає жодного протоколу. Утім, протокол про адмінправопорушення складений не на автора першоджерела, а тільки на одного з 4,5 тисяч тих, хто його перепостив. Цікаво, хто й за якими критеріями відібрав лише Аліну Шаніну? І чи чекати «привіту» від СБУ та поліції іншим 4,5 тисячам користувачам Facebook?

Чи не тому чийсь перст указав саме на Аліну Шаніну, що вона принципова депутатка Миргородської міської ради від ВО «Свобода», котра ніколи не йде на оборудку з совістю, відстоює інтереси своїх виборців та жителів курортного містечка й не підтримує неконструктивних дій адміністрації лікарні?

Вибірковість правоохоронців дивує колег лікарки. “Якщо людина перепостила чиєсь відео, при цьому не закликаючи до якихось протиправних дій, я не бачу в цьому ніякого злочину. А те, що лікарні бракувало захисних засобів, коли у Миргород приїздив Антон Гура, – правда, – вважає хірург ЦРЛ Олексій Чуприна.

Підтверджує це й миргородчанка Оксана Устименко, чия донька лікувалася в цьому медзакладі на початку квітня. “Я бачила, в чому ходив медперсонал. У інфекційному відділенні ЦРЛ персонал був частково в масках, а частково ні. Рукавички тільки на одному медику. Тому самій довелося рукавички для медиків купляти, шприци, спирт”, – розповіла мати хворої дитини.

23 квітня у Миргородському міськрайонному суді відбувся розгляд адмінпротоколу. З Києва приїхали свідок блогер Антон Гура та адвокатка Валерія Лутковська. Вони дуже хотіли запитати дільничного Ю.Олексенка або кого-небудь з поліції, яким приладом правоохоронці вимірювали рівень «можливості викликати паніку» і чи є в них докази, що за 21 день, доки відео А.Гури було на сторінці Аліни Шаніної, хоч одна людина з тих 9-ти осіб (!!!), які його переглянули, запанікували? Адже, як пояснює Вікіпедія, паніка – це несвідомий, нестримний страх, викликаний дійсною чи уявною небезпекою, що охоплює людину чи багатьох людей, неконтрольоване прагнення уникнути небезпечної ситуації.

Суддя теж намагалася з’ясувати, яку саме інформацію «органи» вважають недостовірною та такою, що може викликати паніку? Але запитати було нікого, бо ніхто з поліції не прийшов у судове засідання. А в самому адмінпротоколі жодного обгрунтування не було. Тож суд повернув протокол на доопрацювання. З того часу минуло понад місяць, а протокол ніяк «не доопрацюють»… Вірогідно, його й не буде, бо миргородська поліція вже й так зганьбилася на всю Україну…

І тут виникають зовсім не риторичні запитання. На такий фарс витрачають свій робочий час працівники СБУ та поліції? І за таку, з дозволу сказати, роботу, ми, платники податків, платимо їм зі своїх кишень чималу зарплатню?! Вже спіймали всіх російських диверсантів і знешкодили всіх злочинців, корупціонерів, мародерів і шахраїв?!
І чому нині, при президенті Зеленському, масово почали застосовувати ст.173-1 КУпАП, прийняту ще в часи СРСР, у 1990 році? І чи покарання Шаніної не є частиною тієї політики, яку проводить нова влада щодо майданівців, добровольців, українських патріотів?

Валерія Лутковська, котра захищала Аліну Шаніну безкоштовно, «pro bono» (для загального блага), каже:
– Той орган, який складає протокол про адмінправопорушення, має в ньому навести й доказову базу, тобто, зазначити, яким чином отримано висновок, що розповсюдження певної інформації може призвести до паніки чи інших порушень громадського порядку. Позаяк цього не було зроблено ані в справі Шаніної, ані в інших справах, які є в реєстрі судових рішень, то відповідно це є показником недолугості і цієї статті, й дій правоохоронців. Моя порада тим, кого притягають до відповідальності за ст.173-1 КУпАП, по-перше, не опускати рук, не падати духом, а по-друге, звертатися за допомогою до адвокатів. І навіть якщо рішення про накладення штрафу вже ухвалено районним судом, треба подавати апеляцію та доводити свою невинуватість чи безпідставність таких обвинувачень.

- Дуже підло з боку СБУ та поліції, - розмірковує Антон Гура, - через місяць після того, як на моїй сторінці у Facebook з’явився «стрім» (прямоефірна демонстрація – Авт.) про Миргородську ЦРЛ, тиснути на мене, намагаючись покарати звичайну лікарку з провінційного містечка. Критику не любить будь-яка влада «за замовчуванням». Але такого безбашу, такої цензури, як зараз, погодьтеся, не було навіть за Януковича! Поки що складають адмінпротоколи, а потім кидатимуть у буцегарню на реальні строки, як у країнах з диктаторськими режимами? І кого «душать»? Медика, до якого доведеться звертатися за допомогою і тому ж есбеушнику, і поліцейському, і членам їхніх сімей…

Я – відомий блогер, якого дивляться в соцмережі мільйони людей у всьому світі, завдяки якому люди дізнаються правду про стан речей у країні, вчаться відстоювати свої права. А владі треба, щоб народ стояв на колінах, корився, мовчав і боявся її. Тягти мене до суду, значить, нариватися на великий скандал, який явно вийде за межі України. Тож простіше «прищучити» лікарку ЦРЛ, ніж мене.
Але хлопці «прорахувалися». І коли суддя побачила в залі Валерію Лутковську, то вона аж оторопіла, певно, не могла й припустити, що місцеву «адмінпорушницю» захищатиме колишня омбудсмен, правниця зі світовим іменем. За логікою, перед тим як карати Аліну Шаніну, СБУ й поліція має скласти протокол на мене...

Відомого у Полтаві музиканта та поета Костянтина Захарченка теж зробили «цапом-відбувайлом». За те, що перепостив на свою сторінку у Facebook колаж з фотографією президента та закликом повідомляти в СБУ про факти завищення цін на захисні маски, бо спочатку їх взагалі не було в продажі, а потім вони з’явилися за захмарними цінами. Наївний митець повірив обіцянкам президента Зеленського нещадно боротися з корупцією…

У коментарях щодо звинувачення Костянтина Захарченка обурені користувачі соцмережі пишуть: «Барижити на масках у нас можна лише вищому керівництву країни? Поширювати неправдиву інфу про COVID-19 та провокувати епідемію заходами з великою кількістю людей - лише нардепам, відомим боксерам та фсб-шникам у рясах? Костя посміявся б та зібрав 170 гривень копійками й відніс би в поліцію, але визнавати провину не можна. Бо це «адмінка». І протягом року за наступним вигаданим «квартальниками» правопорушенням за сукупністю буде суворіше покарання – аж до кримінального. Як рецидивісту. І таке може трапитися з кожним…»

І, власне, це – найстрашніше: кожен з українців може стати наступним. Адже між фейком, що може викликати паніку, й свободою вираженням поглядів, який є наріжним каменем будь-якого демократичного суспільства, – дуже тонка грань, яку, певно, можуть визначити лише експерти, але не правоохоронці навскидку, навіть не переобтяжуючи себе збиранням доказів...
Треба віддати належне судді Київського районного суду м.Полтави Олександру Кальку, який на відміну від його колег не став автоматично штампувати рішення на підставі адмінпротоколу – дивного документа, з якого важко зрозуміти, в чому ж полягає проступок Костянтина Захарченка (поширення неправдивих чуток, що можуть викликати паніку). Він викликав у судове засідання дільничного офіцера поліції, котрий складав адмінпротокол - 25-річного Владислава Шмакова.
Але на запитання судді та адвоката, чи були Шмакову відомі факти паніки через публікацію Захарченка, чи Захарченко – автор колажу, чи поліцейський особисто злякалися посту на сторінці Захарченка, той казав: «Ні!»

Та один аргумент на свій захист поліцейський таки навів:
- Я склав протокол тому, що якщо люди масово почнуть дзвонити на «гарячу лінію» СБУ, то це заважатиме її роботі!

А-а-а-а!!! Після таких пояснень не знаєш, плакати чи ридати, обхопивши голову руками… І якщо у свої 25-ть років Владислав Шмаков так запроста, по суті, сфабрикував, адмінсправу на невинну людину, то поза сумнівом, за вказівкою начальства він фабрикуватиме й кримінальні справи! Йому байдуже, він особливо не переймається! І таких шмакових в поліції тисячі! Система працює практично автоматично, як конвейєр: СБУ вказало пальцем на людину, поліція складає адмінпротокол, суди штрафують! За невеликим винятком. І є сумніви, наскільки провина сотень українців більша, ніж провина «агітатора» Костянтина Захарченка? Суддя Олександр Калько, мабуть, належить до тієї частини суддівського корпусу (меншої?), на яких ще тримається справедливість в Україні: адмінсправу щодо Захарченка він закрив за відсутністю складу злочину.

Мої публікації про масове застосування ст.173-1 КУпАП помітили в Моніторинговій місії з дотримання прав людини ООН в Україні. Зателефонували, подякували за розробку нової тематики, адже йдеться про відверте порушення права людини на свободу слова, що недопустимо в демократичному суспільстві, запропонували співпрацю. Місія проаналізує ситуацію та відповідно до свого мандату внесе рекомендації Кабінету міністрів України та Президенту України як гаранту дотримання прав людини.

Українські правозахисники навіть почали порівнювати ст.173-1 КУпАП з сумнозсвісною «контрреволюційною» ст.54 Кримінального кодексу УРСР 1927 року, яку застосовували для розправи з неугодними, тими, хто критикував сталінський соціалістичний устрій, за якою кидали в тюрми, ГУЛАГи, розстрілювали мільйони громадян Радянського Союзу. Інакодумці просто мали перестати існувати! На цей шлях, схоже, все більше стає й президент України Володимир Зеленський, котрий навіть на прес-конференцію з нагоди річниці свого перебування на посаді не допустив представників тих ЗМІ, які його не хвалять…

Авторитетний російський політолог росіянин Андрій Піонтковський, котрий зараз проживає в США, нещодавно в черговій аналітичній статті зазначив, що «Зеленский – єдина реальна перемога, отримана Москвою в ході розв’язаної нею в 2014-му році 4-ої світової війни». А один з етапів капітуляції України перед Росією, за його словами, - захоплення прокурорської та судової систем, тотальне «зачищення» (арешти) патріотичних лідерів та активістів. Такої ж думки й чимало інших провідних експертів.

І коли я чую про чергову ініціативу президента В.Зеленського – покласти на СБУ ще й функції щодо захисту морально-етичних цінностей суспільства (і так шокована від кадрових призначень у всіх правоохоронних органах!), мені стає не по собі. Диктатура вже стукає в наші двері!

Непроминальні слова видатної української поетеси Ліни Костенко актуальні, як ніколи:

«Ми хочем тиші, хочем храмів,
Ми хочем музики й садів,
А всі залежимо від хамів,
Від хрунів, хряків і вождів».Людмила Стельмах (Кучеренко), президент правозахисної ГО «Полтавський медіаклуб»


рейтинг: 29
голосование окончено


<<Вернуться в раздел

Комментарии
Гость jqoxvwsog 2020-06-22 17:42:32
  aldactone side effects in women
side effects for aldactone
https://aldactonefast.com - aldactone 25 mg tablet & lasic 40mg
fexofenadine hydrochloride
fexofenadine
https://allegrax.com - fexofenadine hydrochloride
side effects for duloxetine
duloxetine side effects
https://fastcymbalta.com - side effects for cymbalta
  0   |   0  
Гость dmkgdgsog 2020-06-27 19:44:49
  amlodipine recall
norvasc medication
https://amlodipinefast.com/ - amlodipine besylate
side effects for lipitor
side effects for atorvastatin
https://fastatorvastatin.com - side effects for lipitor
duloxetine 30mg
duloxetine
https://duloxetinepill.com - duloxetine
  0   |   0  
Добавить комментарий
Ваше имя:  
Редакция категорически не согласна с мнениями журналистов, помещенными на сайте, и морально готова свалить ответственность на кого угодно.
Главный редактор Эммануил Отнюдь
 
 
Использование материалов разрешается только при условии ссылки
(для интернет-изданий - гиперссылки) на Politican.com.ua

© Politikan.com.ua 2008-2020 Разработка: