О Проекте   Игры   Сам себе Политикантроп   Пикейные жилеты   Книги наших авторов     Регистрация | Вход


Чому відшкодування ПДВ стало національним горем

 03-07-2014 10:49 

Керівник податкової Ігор Білоус відрапортував, що за травень оподаткування 2014 відшкодування ПДВ склало 4,9 млрд. грн, з них близько 50% відшкодування було в автоматичному режимі. І пообіцяв збільшити відшкодування ПДВ до рівня 70-90%. Дуже похвально. Але ...


Керівник податкової Ігор Білоус відрапортував, що за травень 2014 відшкодування ПДВ склало 4,9 млрд. грн, з них близько 50% відшкодування було в автоматичному режимі. І пообіцяв збільшити відшкодування ПДВ до рівня 70-90%. Дуже похвально. Але попереднє керівництво податкової теж заявляло, що в січні 2014 автоматичне відшкодування ПДВ досягла позначки в 77%. Після цього почалося зниження суми відшкодування ПДВ. Що ж до самої суми відшкодування ПДВ, то в травні 2013 року ця сума була на 10% більше, ніж у травні 2014 року. Тому проблема відшкодування ПДВ була і залишається гострою. А бізнес постійно скаржиться, що відшкодування ПДВ самий проблемний момент в Україні, що воно робить ведення бізнесу легальними методами неможливим. Як результат, з'являються різні «сірі схеми» для ухилення від сплати, насамперед ПДВ. Бо бізнес цілком резонно вважає, що хоча ПДВ і називається - податок на додану вартість, - але фактично є податком з продажів або податок на прибуток інакше кажучи. Бо неповернення ПДВ, або повернення ПДВ з великими труднощами, змушує бізнес не розраховувати на ці гроші.
З одного боку податкова стверджує, що автоматичне відшкодування ПДВ стримують «сірі схеми», а з іншого боку бізнес звинувачує податкову і пояснює наявність «сірих схем» неможливістю отримати автоматичне відшкодування ПДВ, як це прийнято в ЄС.
При цьому спорі, швидше за все, не договорюють обидві сторони. І може тому у нас вже більше десяти років постійно ведуться дискусії про те, що потрібно навести порядок з відшкодуванням ПДВ, але проблема ніяк не наважується.


Податкова або забуває, або просто не хоче піднімати це питання, що у нас економіка експорт орієнтована і що податкові декларації й надалі будуть "псуватися" непотрібною або неповною інформацією. А значить, більша частина товарів поставляється на експорт. За умовами нашого податкового законодавства експортери отримують відшкодування ПДВ. Так прийнято в усіх країнах світу, де використовується ПДВ. І якраз найбільше відшкодування ПДВ припадає на експортерів. Але при цьому всі забувають, що джерелом відшкодування ПДВ для експортерів є внутрішній ПДВ, який утворюється на внутрішньому ринку. Виходить, що експортери отримують свій ПДВ за рахунок тієї суми ПДВ, яку платять особи - платники ПДВ, які не експортують. І все було б нічого, якби не «перша подія». У нас ПДВ платять за «першою подією» - поставку або оплату, хоча було б логічно платити за касовим методом. Але це невигідно податкової. Завдяки першою подією податкова отримує як доходи більшу суму ПДВ за всіма бізнес-операціями, які здійснюються в країні, а потім вже вирішує, кому відшкодовувати ПДВ, а кому ні. І, як не складно здогадатися, відшкодовує не всім. Якби бізнес платив за касовим методом, не потрібно було б робити відшкодування ПДВ. А експортери тільки сторнували б свої витрати з ПДВ. Але в цьому випадку податкова отримувала б тільки чистий ПДВ, які був би в кілька разів менше спільного ПДВ. А хто погодиться отримувати менше, якщо зараз можна отримувати більше.
Друга причина проблем з автоматичним відшкодуванням ПДВ, це вже бізнес. Всього 15% всіх осіб, які хочуть отримати автоматичне відшкодування, отримують цю право. Більшість не отримують це право тому, що середня заробітна плата, яку вони виплачують своїм співробітникам менше потрібного критерію (2,5 рази мінімальної заробітної плати). Як результат, бізнес економить на заробітній платі і при цьому не може отримати автоматичного відшкодування ПДВ. Але це вже проблема бізнесу. Дійсно, для бізнесу може бути не завжди вигідно платити високу заробітну плату, при тому, що сплата податків нікуди не зникне. Але в даному випадку це вимога мало б стимулювати бізнес платити більш високу заробітну плату, якщо хочуть отримувати ПДВ автоматично.
Ох, вже ці протиріччя. Якщо Україна дійсно хоче бути як ЄС, то має вирішити проблему з відшкодуванням ПДВ цивілізовано: або ввести касовий метод, або всім підприємствам дозволити автоматичне відшкодування. Ось тоді і не буде «сірих схем». Навіщо схеми, якщо ПДВ і так відшкодовується без проблем.
Податкова спільно з Мінфіном випускає ОВДП-ПДВ для компенсації боргів з повернення ПДВ. Як це сильно лаяли за часів Азарова, представники опозиції. Але тепер, коли ці представники опозиції стали владу, вони різко поміняли свою думку. Цікавою також буде тема - єдиний податок в Україні, а також спрощена система оподаткування в дії - що треба знати!


Охрименко Олександр


TaxOptima,  my.ictv.ua/index/read-blog/id/1331


рейтинг: 9
голосование окончено


<<Вернуться в раздел

Добавить комментарий
Ваше имя:  
Редакция категорически не согласна с мнениями журналистов, помещенными на сайте, и морально готова свалить ответственность на кого угодно.
Главный редактор Эммануил Отнюдь
 
 
Использование материалов разрешается только при условии ссылки
(для интернет-изданий - гиперссылки) на Politican.com.ua

© Politikan.com.ua 2008-2020 Разработка: